Očkování proti COVID-19 u dětí, kojících žen a těhotných

Vzhledem k množícím se dotazům ohledně očkování proti SARS-Cov-2 u dětí, kojených žen či u žen v době těhotenství uvádíme následující inforrmace.    

 

Stanovisko České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti (ČLS) Jana Evangelisty Purkyně (JEP), České pediatrické společnosti ČLS JEP, Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP a Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR ze dne 16.7.2021 uvádíme ZDE

Stanovisko České vakcinologické společnosti ČLS JEP a České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP zde dne 31.5.2021 týkající se očkování těhotných a kojících žen je uvedeno ZDE.

 

Jak jistě víte, je nyní možné registrovat k očkování proti COVID-19 děti od 12-ti let. I když děti jsou  infikovány COVIDEM -19 méně často než dospělí, i oni mohou onemocnět a přispět k šíření viru v populaci. Očkováním dětí můžeme zablokovat přenosu viru v populaci a přispět tím ke vzniku kolektivní imunity, která by byla žádoucí okolo 75% proočkovanosti populace při dané efektivitě nejmodernějších vakcín typu Pfizer či Moderna. Není možné vyloučit i příchod nových variant viru, což při stoupající proočkovanosti dospělých může vést k rychlejšímu šíření viru právě v dětské populaci. I když onemocnění virem COVID-19 má u dětí obvykle mirnější průběh, existuje možnost vzácné, ale klinicky velmi závažné formy vyžadující léčbu na jednotkách intenzivní péče.

V odkaze naleznete aktuální rozhovor na dané téma s přednostou Pediatrické fakulty 2. LF a FN Motol prof. Léblem:  https://www.novinky.cz/domaci/clanek/pediatr-ockovani-deti-od-12-let-muze-zachranit-jejich-zdravi-40362400

 

Očkování u dětí je v současné době realizováno cestou očkovacích center, tedy zde ve Fakultní nemocnici HK, kde se výlučně očkuje vakcinou od firmy Pfizer a je vše skvěle zorganizováno. V budoucnosti se předpokládá očkování i v našich ordinacích. Nyní je však očkování v pediatrickckých ordinacích obtížně proveditelné z logistických důvodů.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dopručení