Očkování vakcínou Comirnaty od firmy Pfizer u 5-11 letých dětí

Milí rodiče i pacienti,

jak jste již jistě zaznamenali, EMA (evropská léková agentura) schválila a doporučila vakcínu proti covidu i pro děti ve věku 5-11 let (vakcína Comirnaty od firmy Pfizer). Tato vakcína by měla dorazit do ČR nyní v prosinci. Děti v této věkové skupině 5-11 let nebudou očkovány v Očkovacím centru Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Dle posledních informací bude nakonec probíhat očkování této věkové skupiny na Dětské klinice (1x týdně ?). Očkování starších dětí 12-18 let bude zatím nadále řešeno v rámci Očkovacího centra FN, jak jste zvyklí.   

Od ledna 2022 chceme očkování proti infekci covid 19 případným zájemcům od 5-ti do 11-ti let věku poskytovat přímo v naší ordinaci.

Očkovat budeme vakcínou Comirnaty od firmy Pfizer, u dětí ve věku od 5 do 11 let bude dávka přípravku Comirnaty nižší než dávka používaná u osob ve věku 12 let a starších (10 µg ve srovnání s 30 µg). Stejně jako u starší věkové skupiny se podávají 2 dávky očkování s odstupem 21 dnů.

Vzhledem k tomu, že balení vakcín jsou vícedávková (1 balení pro 10 osob u vakcíny pro věk 5-11 let), potřebujeme vědět předem případný zájem o očkování.

Pokud vážně uvažujete o očkování 5-11letých dětí, zašlete (PROSÍME NETELEFONOVAT !) jméno, datum narození dětí a vaše telefonní číslo na mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. V případě zájmu o očkování vakciny objednáme a telefonicky se s Vámi spojíme. Očkování by probíhalo v předem stanovených termínech.

Je pravda, že děti v naprosté většině prodělají covid-19 bez vážnějších potíží, často zcela bez příznaků. Ale i mezi nimi jsou případy, kde mají vážný zápal plic, končí v nemocnicích a několik dětí v Česku již na nemoc zemřelo. Kromě akutního onemocnění způsobuje u dětí covid-19 dlouhodobé potíže označované jako “long covid” a multisystémové zánětlivé onemocnění (MIS-C, multisystem inflammatory syndrome of
children nebo PIMS-TS, paediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with
SARS-CoV-2). Dle dosavadních znalostí je výskyt tohoto syndromu až u 1:1100 dětí po překonání infekce covid -19 v odstupu 3-4 týdnů, vyžadujícím intenzivní a resuscitační péči především pro závažné postižení srdce. Věkové rozložení tohoto syndromu je 4 - 18 let s průměrným věkem kolem 8 - 9 let.

Očkování výrazně snižuje pravděpodobnost těžkého průběhu infekce a pozdních komplikací. Je velmi pravděpodobné, že očkované děti budou vylučovat menší množství viru a budou infekční kratší dobu. Očkováním tedy snížíte pravděpodobnost zanesení infekce ze školek a škol do domácího prostředí na rodiče a prarodiče. Očkování dětí též omezí cirkulaci viru v dětských kolektivech a také sníží možnosti vzniku nových variant viru. Očkované děti mají také možnost docházet do kolektivů i v případě nařízené karantény a tudíž účastnit se výuky.

Vedlejší účinky po očkování jsou podle zkušeností ze zemí, kde se děti z této věkové skupiny již očkují, stejné jako u dospívajících a dospělých. Patří mezi ně bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, zarudnutí a otok v místě vpichu, bolest svalů a zimnice. Bývají obvykle mírné nebo středně závažné a zlepší se během několika dnů po očkování. U dětí a mladých dospělých očkovaných vakcínou Comirnaty od firmy Pfizer nebo vakcínou Spikevax od firmy Moderna se také popisuje vzácný výskyt zánětu srdečního svalu (myokarditidy a perikarditidy) s frekvencí výskytu 1: 20,000 –100.000 očkovaných, více u chlapců 12-19 let (při nedodržení klidového režimu po očkování ?) a po podání vakcíny od firmy Moderna. Vždy se však jednalo o mírnou, víceméně klinicky nevýznamnou formu onemocnění nevyžadující léčbu.

Pokud se ptáte na můj názor, já jsem pro očkování i u dětí ve věkové skupině 5-11 let. Konečné rozhodnutí ale záleží na Vás.

Států, kde takto doporučují očkování dětí, postupně přibývá. Kromě Izraele, USA, Kanady, je to také Polsko, Itálie, Slovensko, od ledna se přidává Austrálie. Mezi státy, které plošně nedoporučují a čekají na další data, patří Finsko a Německo.

Uvádím recentní stanovisko České vakcinologické společnosti týkající se vakcinace 5-11 letých dětí. K dispozici k nahlédnutí ZDE.