Koronavirus COVID 19 - průběžná aktualizace

 

V souvislosti s vyhlášením Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví o organizaci karantény po kontaktu s COVID-19 (odkaz ZDE) a s nově publikovaným algoritmem (odkaz ZDE), které deleguje zasílání pacientů k vyšetření na COVID-19 také na praktické lékaře, připojuji důležité doplňující informace:

 

  • stále platí, že pokud se na Vaše děti vztahuje 14-denní karanténa po návratu ze zahraničí nebo po kontaktu s nemocným, kontaktujte nás a nahlaste se na Krajskou hygienickou stanici

Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje, www.khshk.cz

Telefon: 495 058 111 v pracovní době

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., lépe zaslat na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  

Do e-mailu uvést: jméno a příjmení, datum narození, adresa pobytu v době karantény, karanténa od – do, uveďte prosím mé jméno a adresu ordinace (PEDIATRIE Dědek, Hradecká poliklinika III, Třída E. Beneše 1549/34, Hradec Králové), Váš telefonický a e-mailový kontakt. Měli by se s Vámi spojit.

Lze využít i INFOLINKY KHS Královéhradeckého kraje: tel. 778 532 313 (v pracovní dny v době od 8:00 do 15:00).

 

  • v zájmu naší, ale i Vaší ochrany s možným následným uzavřením ordinace na dobu cca 6-8 týdnů se budeme snažit respirační onemocnění až na výjimky (např. i kojenci či batolata se zhoršující se dušností, laryngitida u malých dětí, apod.) řešit pouze telefonicky. Jak jistě víte, naprostá většina onemocnění dýchacích cest je v dětském věku samoúzdravných a je indikována pouze symptomatická terapie (dostatek tekutin, léčba rýmy, antipyretika, pastilky do krku, event. léky na kašel, odkazuji tímto na naše webové stránky Praktické rady – léčba horečky nachlazení a kašle). U alergických dětí s alergickou rýmou a/nebo bronchiálním astmatem nezapomeňte zahájit, event. navýšit antialergickou léčbu, tak jak jste zvyklí. V některých případech můžeme zaslat antibiotika formou SMS. Pevně věřím, že se tato nepříjemná situace v příštích dnech s dodávkou ochranných prostředků snad už konečně napraví a bude trochu lépe.V takovém případě Vás budeme neprodleně informovat. Děkujeme za pochopení a za Vaši ohleduplnost vůči nám i ostatním. 

 

  • infekci koronavirem COVID-19 v dětském věku bez předešlého kontaktu s dospělým nemocným považuji za málo pravděpodobnou, ale nelze ji např. u starších dětí a dospívajících vyloučit. Ještě jednou připomínáme, že v dětském věku probíhá infekce COVID-19 v naprosté většině případů mírně a léčba je pouze symptomatická s důslednou karanténou jako u jiných virových infekcí (nachlazení či chřipka). Nicméně z epidemiologického hlediska (možná nákaza rodičů, prarodičů) považuji vyšetření na COVID-19 v indikovaných případech za užitečné. 

V indikovaných případech budeme postupovat takto:

  1. telefonicky s Vámi vyplním žádanku a zašlu e-mailem na odběrové místo ve FN v Hradci Králové (informace o odběrovém místě ve FN Hradec Králové ZDE a také ZDE (v kopii zašlu i na Krajskou hygienickou stanici)
  2. odběrové místo se s Vámi telefonicky spojí a domluví se na konkrétním čase odběru. Na domluvený čas se pak dopravíte autem, nikoli MHD.

pro úplnost dodávám body 3 a 4, ale u dětí tento postup považuji za nepravděpodobný    

  1. pro skutečně vážné případy, zejména kdy není možné, aby pacient navštívil „COVID-Point“ a je nezbytné provést odběr, bude třeba k němu vyslat odběrovou skupinu. Tuto může vysílat i nadále pouze KHS. Pro tyto případy můžete využít číslo 778 532 317 (denně v době 8:00 – 19:00).
  2. v případě život ohrožujícího zdravotního stavu volejte 112, 155

 

  •  vyšetření na COVID-19 u asymptomatických dětí nebo dětí jen s nevýznamnými potížemi  bez předchozího kontaktu s nemocným COVID-19, není indikováno. Pokud však máte velké obavy, zavolejte operátorovi call centra (1212) a domluvte se na dalším postupu (viz algoritmus).

.

Aktuální informace týkající se koronavirové infekce naleznete na:

https://koronavirus.mzcr.cz/ (stránky ministerstva zdravotnictví, aktualizované údaje)

http://www.khshk.cz/news.php (stránky Krajské hygienické stanice HK, vč. telefonních kontaktů, aktuálních informací)

https://www.fnhk.cz/pacient-a-jeho-blizci/koronavirus-covid-19 (poučení pro nemocné v karanténě, poučení pro nemocné v izolaci)

K získání obecných informací o infekci COVID-19 jsou určeny: NONSTOP INFOLINKY STÁTNÍHO ZDRAVOTNÍHO ÚSTAVU 724 810 106, 725 191 367 NEBO INFOLINKY ZDRAVOTNÍCH POJIŠŤOVEN

CELOSTÁTNÍ BEZPLATNÁ INFORMAČNÍ LINKA PRO OBČANY V SOUVISLOSTI S KORONAVIREM - 1212 (CALL CENTRUM)