PLANÉ NEŠTOVICE

Plané neštovice (varicella) patří k nejčastějším infekčním onemocněním na světě. Průběh nemoci je většinou nezávažný, někdy ale může dojít k těžkým komplikacím (postižení mozku, zánět plic, bakteriální kožní superinfekce rozškrábaných ložisek a následné hojení jizvami). Riziko infekce pro neimunního jedince (člověk, který onemocnění neprodělal nebo nebyl očkován) při styku s nemocným jedincem v domácnosti je 90 %. Například když se starší sourozenec nakazí ve školce a onemocní, riziko infekce pro mladšího sourozence je 90 %. K onemocnění dochází nejčastěji ve věku 5-10 let, 90 % dětí je infikováno do 10 let věku. Onemocnění se přenáší přímým kontaktem, kapénkami a vzduchem. Inkubační doba je v rozmezí 10-21 dní, nejčastěji 14-16 dní. Nemocné dítě je infekční již 2 dny před nástupem vyrážky, v době, kdy ještě nevíme, že bude nemocné a přetrvává ještě 7 dní po nástupu vyrážky, do doby, kdy jsou všechny puchýřky zhojeny stroupky. Je možné se nakazit i od člověka s pásovým oparem, který je způsobený stejným virem (varicella-zoster virus).

Nástup klasické vyrážky mohou o 1 den předcházet nespecifické příznaky, jako horečka, malátnost, nechutenství. Vyrážka začíná jako malé červené pupínky, které se rychle mění v puchýřky, jejich obsah se zakaluje, následuje vřídek, stroupek a zhojení. Nové výsevy se objevují 3-4 dny, většinou začínají na obličeji a trupu, pak se mohou šířit na končetiny. Těchto „pupínků“ bývá průměrně 300-500, v rozmezí od méně než 10 po více než 1500, současně v různém stadiu a většinou svědí. „Pupínky“ se mohou objevit i na sliznicích, například v dutině ústní. Horečka může dosahovat až 39st.C a může přetrvávat 3-4 dny.

Léčba pro děti s nekomplikovaným průběhem je podpůrná. Podávají se léky proti horečce a proti svědění (Fenistil kapky, volně prodejné). Mazání tekutým pudrem se nedoporučuje. Je možné potírat ložiska preparáty jako je Tanno-hermal lotio, ViraSoothe chladivý gel či Pruriced gel (Uriage). Dítě by mělo dodržovat normální hygienu, několik dnů spíše upřednostnit sprchování před koupelí. Omezení fyzických aktivit v průběhu planých neštovic je určeno stavem dítěte a při jeho dobrém stavu není nutné dítě nijak omezovat. Jakéhokoli člověka s planými neštovicemi je nutné do doby zhojení všech puchýřků stroupkem izolovat od dalších lidí, aby nedocházelo k přenosu viru na další osoby. Zhojení puchýřků stroupkem trvá většinou 1 týden od začátku nemoci. Po uplynutí 1-2 týdnů může dítě při běžném průběhu nastoupit zpět do předškolního nebo školního kolektivu.

Většina komplikovaných případů s nutností hospitalizace je nepředvídatelná, není vázána na žádné rizikové faktory a dochází k ní u zcela zdravých jedinců.  V dospělosti je průběh varicelly často těžší a komplikovaný, u těhotných žen, které neštovice neprodělaly, je vysoké riziko poškození plodu, průběh nemoci je nebezpečný i pro jedince s těžší poruchou imunity.  

Proti planým neštovicím je k dispozici očkování – viz sekce Prohlídky a očkování  - ODKAZ.