MUDr. Petr Dědek, Ph.D.

MUDr. Petr Dědek, Ph.D.

 

Ve středu 30.4. a v pátek 2.5.2025 neordinujeme. 

Akutní případy ošetří ordinace MUDr. K. Suché zde na PK III.

Je možné také odeslat dotaz formou SMS, tel. 777 012 687, paní doktorka se Vám ozve zpět nebo můžete využít její aplikaci MEDEVIO.

 

Prosím, řiďte se pokyny dr. Suché na jejích webových stránkách, http://www.pediatrsucha.cz/

 

děkujeme za pochopení

 

 

 

 

 

Vážení rodiče,

Od 1. ledna 2025 dochází ke změně ve vystavování Ošetřování člena rodiny (dále jen OČR).

OČR se bude vystavovat i ukončovat pouze elektronicky a bude odesláno přímo na Českou správu sociálního zabezpečení. Žádný tiskopis již vystavován není a v ordinaci si již tedy nic nevyzvedáváte. Pokud nebude možné vystavit OČR elektronicky (v případě poruchy internetového připojení a hlavně u cizinců, u kterých často nelze propojit rodná čísla s registrem obyvatelstva), je nutné si pro formulář přijít osobně jako dříve.

Při zahájení i ukončení OČR bude rodiči zaslán na telefon a event. na e-mail kód (tzv. identifikátor), který je rodič povinen předat svému zaměstnavateli. Je bezpodmínečně nutné mít v našem systému uvedená správná čísla telefonů ! – stačí na jednoho z rodičů (předpokládáme, že si identifikátor v rodině předáte).

Zahájení OČR bude možné v den onemocnění dítěte a maximálně 3 dny zpětně. Ukončení OČR je možné v den požádání o ukončení a maximálně 3 dny dopředu. To je takové zdánlivě logické, ale těžko pochopitelné dogma, na kterém sociálka bazíruje a bohužel to přináší časté komplikace. Ukončení OČR již nebude možné provádět zpětně. Ale pokud nastoupíte do práce a OČR se ukončí až s odstupem více dní, zaměstnavatel vám bude počítat plnou mzdu již ode dne nástupu do práce.

.Vždy si prosím vždy velmi pečlivě rozmyslete, od kterého dne chcete OČR zahájit a kdy ukončit. Opravy datumů u již nahlášeného OČR provádět nebudeme, je to dosti komplikované. Pokud budete chtít ukončit OČR až za delší dobu (za 3 dny a více), k ukončení se opět vždy ozvěte přes Medevio

 

Ve vystavování a ukončování OČR využívejte prosím výhradně aplikaci MEDEVIO. Především si zkontrolujte telefonní číslo, na které má být indentifikátor zaslán nebo ho v žádosti na MEDEVIU raději uveďte včetně e-mailové adresy.  Pokud budete chtít ukončit OČR až s odstupem času (za 4 dny a více), prosíme vždy o opětovné zaslání požadavku na ukončení.

 

 


 

 

V posledních dnech začíná  být patrný vzestup nemocnosti u dětí - především onemocnění chřipkou.

Jedná se o virové onemocnění s následujícími příznaky: několik dní (i 5-7 dnů) trvající vysoké teploty až 40 st.C, suchý a dráždivý kašel provázený bolestí na hrudi, bolesti hlavy, svalů, kloubů, škrábání v krku, vodnatá rýma, někdy i sekrece z očí. U dětí do 2-3 let může být onemocnění spojeno s  komplikacemi jako je zánět hrtanu či postižení malých průdušek. U předškolních a mladších školních dětí se také více vyskytují záněty středouší či různé střevní potíže (bolesti břicha, zvracení, průjem). U jinak zdravých dětí trvá onemocnění obvykle asi 1 týden, ale oproti běžnému „nachlazení“ pak s delší až týdenní rekonvalescencí.

 

V případě nemoci doporučuji:

  • klidový režim na lůžku

  • dostatek tekutin, lehce stravitelná strava

  • vitaminy skupiny D, C

  • při horečce nad 38 st.C podávat léky s účinnou látkou paracetamol či ibuprofen (tyto dvě léčiva se mohou podávat střídavě každé 3h), ev. možno použít zchlazovací koupele a zábaly

  • jedná se o virové onemocnění, antibiotika nemají v léčbě smysl. Podávají se pouze při bakteriálních komplikacích  

  • při bolestech hlavy obklady na čelo, při bolestech v krku pastilky, event. použít léky na horečku, které mají i analgetický efekt

  • při zvracení černý ledový oslazený čaj po lžičkách a vychlazený orální rehydratační roztok (Enhydrol nebo Kulíšek), u předškoláků a školáků pak můžete dávat neslazené, neperlivé minerálky (Mattoni, Korunní)

  • při rýmě mořská voda do nosu, několikrát denně, šetrné čištění nosu smrkáním, u menších dětí odsáváním, u starších ale i mladších šikovných dětí výplachy nosu konvičkou. Pokud je i poté nos ucpaný, aplikovat kapky proti otoku nosní sliznice (např. Olynth, Nasivin)

  • při suchém kašli léky na utlumení kašle (antitussika), při vlhkém kašli s naznačeným odkašláváním hlenů léky na podporu odkašlávání (expektorancia) - mohou poradit i v lékárně

  • v případě dlouhodobé antialergické léčby u alergické rýmy či astma bronchiale navyšte tuto léčbu, jak jste zvyklí a poučeni od nás nebo alergologa (intranasální steroidy, inhalační kortikosteroidy, na přechodnou dobu přidat Ventolin spray)    

  • při zarudnutí a bolesti očí jsou vhodné volně prodejné dezinfekční oční kapky např. se světlíkem lékařským (Omisan baby, Ocu-flash). Při hnisavé sekreci z očí Ophtalmo-Septonex, event. předepisujeme antibiotické oční kapky

  • dostatečně dlouhá rekonvalescence před návratem do kolektivu, zejména do MŠ. Dítě je po takové infekci oslabené a náchylné k dalším infektům

  • pokud se stav během 4-5 dnů nelepší, tak je vhodné navštívit lékaře. Při náhlém zhoršení stavu samozřejmě i dříve.

  • bližší infromace jak léčit rýmu, kašel, teplotu či střevní potíže, najdete v sekci Praktické rady

Opět připomínám, že nejlepší prevencí onemocnění chřipkou je očkování, které je možné již u dětí od 6 měsíců věku. Já i sestřička se očkováním proti chřipce každoročně už několik let chráníme a předcházíme tím nepříjemným průběhům, které nyní vídáme v ordinaci. Pokud Vás nebo děti již chřipka letos dostihla, vzpomeňte na ni příští podzim a nechte sebe i děti očkovat na další sezónu.

Všem nemocným přejeme brzké uzdravení.

Vážení rodiče,

vzhledem k nárůstu počtu pacientů v ordinaci není již možné na preventivní prohlídky objednávat telefonicky. Se sestřičkou proto velmi prosíme o Vaši aktivní účast při objednávání se na prevence od 3 let věku dítěte. Prevence se konají vždy v lichých letech, tedy každé 2 roky počínaje třemi roky (3, 5, 7, 9,11 let,…atd., až do výstupní prevence v 19 letech). Kdykoli se můžete objednat u sestřičky osobně při jakékoli návštěvě v ordinaci při akutní nemoci,  očkování, vypsání posudku apod. Budeme nesmírně rádi, pokud využijete výhradně aplikaci MEDEVIO a zasílat nám upomínky blížící se prevence s 1(-2) měsíčním předstihem před lichými narozeninami. Můžete nám napsat i časové požadavky, jak by se Vám to hodilo. Sestřička Vám pak odešle zprávu s termínem prevence. Na prevenci si přineste s sebou ranní moč ve vyvařené skleničce nebo zkumavce (lze zakoupit v lékárně) a očkovací průkaz. Dále prosíme přinést zprávy z odborných ambulancí, které však můžete nosit nebo zasílat přes MEDEVIO průběžně. Pokud to bude možné, upřednostňujeme zasílání zpráv ve formátu PDF. 

                                                                                                                 Velmi děkujeme

 

 

 

 

čtvrtek, 27 duben 2023 04:17

Ordinační doba pro nemocné

 

Váženi rodiče, prosíme o dodržování ordinační doby pro nemocné, která je každý den od 7,30 do 10 hod, ve středu od 8 do 10 hod

Poslední pacient bude ošetřen v 9,45 hod, od 10 hod již máme objednané zdravé děti (prevence, očkování,..). 

 

Děkujeme za pochopení    

neděle, 03 duben 2022 20:31

PLANÉ NEŠTOVICE

Plané neštovice (varicella) patří k nejčastějším infekčním onemocněním na světě. Průběh nemoci je většinou nezávažný, někdy ale může dojít k těžkým komplikacím (postižení mozku, zánět plic, bakteriální kožní superinfekce rozškrábaných ložisek a následné hojení jizvami). Riziko infekce pro neimunního jedince (člověk, který onemocnění neprodělal nebo nebyl očkován) při styku s nemocným jedincem v domácnosti je 90 %. Například když se starší sourozenec nakazí ve školce a onemocní, riziko infekce pro mladšího sourozence je 90 %. K onemocnění dochází nejčastěji ve věku 5-10 let, 90 % dětí je infikováno do 10 let věku. Onemocnění se přenáší přímým kontaktem, kapénkami a vzduchem. Inkubační doba je v rozmezí 10-21 dní, nejčastěji 14-16 dní. Nemocné dítě je infekční již 2 dny před nástupem vyrážky, v době, kdy ještě nevíme, že bude nemocné a přetrvává ještě 7 dní po nástupu vyrážky, do doby, kdy jsou všechny puchýřky zhojeny stroupky. Je možné se nakazit i od člověka s pásovým oparem, který je způsobený stejným virem (varicella-zoster virus).

Nástup klasické vyrážky mohou o 1 den předcházet nespecifické příznaky, jako horečka, malátnost, nechutenství. Vyrážka začíná jako malé červené pupínky, které se rychle mění v puchýřky, jejich obsah se zakaluje, následuje vřídek, stroupek a zhojení. Nové výsevy se objevují 3-4 dny, většinou začínají na obličeji a trupu, pak se mohou šířit na končetiny. Těchto „pupínků“ bývá průměrně 300-500, v rozmezí od méně než 10 po více než 1500, současně v různém stadiu a většinou svědí. „Pupínky“ se mohou objevit i na sliznicích, například v dutině ústní. Horečka může dosahovat až 39st.C a může přetrvávat 3-4 dny.

Léčba pro děti s nekomplikovaným průběhem je podpůrná. Podávají se léky proti horečce a proti svědění (Fenistil kapky, volně prodejné). Mazání tekutým pudrem se nedoporučuje. Je možné potírat ložiska preparáty jako je Tanno-hermal lotio, ViraSoothe chladivý gel či Pruriced gel (Uriage). Dítě by mělo dodržovat normální hygienu, několik dnů spíše upřednostnit sprchování před koupelí. Omezení fyzických aktivit v průběhu planých neštovic je určeno stavem dítěte a při jeho dobrém stavu není nutné dítě nijak omezovat. Jakéhokoli člověka s planými neštovicemi je nutné do doby zhojení všech puchýřků stroupkem izolovat od dalších lidí, aby nedocházelo k přenosu viru na další osoby. Zhojení puchýřků stroupkem trvá většinou 1 týden od začátku nemoci. Po uplynutí 1-2 týdnů může dítě při běžném průběhu nastoupit zpět do předškolního nebo školního kolektivu.

Většina komplikovaných případů s nutností hospitalizace je nepředvídatelná, není vázána na žádné rizikové faktory a dochází k ní u zcela zdravých jedinců.  V dospělosti je průběh varicelly často těžší a komplikovaný, u těhotných žen, které neštovice neprodělaly, je vysoké riziko poškození plodu, průběh nemoci je nebezpečný i pro jedince s těžší poruchou imunity.  

Proti planým neštovicím je k dispozici očkování – viz sekce Prohlídky a očkování  - ODKAZ.

Od 1. ledna 2024 dochází ke změně očkování proti meningokokovým infekcím u adolscentů. Dosud bylo plně hrazeno očkování u dětí mezi 14. a 15. rokem, od ledna 2024 se rozšiřuje věkové rozmezí až do 16. let. Očkování je tedy plně hrazeno, pokud je podáno od dovršení 14. do dovršení 16. roku věku.

Proplácí se obě vakcíny:

  • vakcína proti meningokokovým infekcím skupiny B (Trumenba nebo Bexsero) - dávka se podává 2x v odstupu 1-6 měsíců

  • vakcína proti meningokokovým infekcím skupiny A, C, W, Y - tetravakcína (Nimenrix) - dávka se podává 1x


neděle, 08 duben 2018 08:56

Preventivní prohlídky

Od 3 let věku jsou preventivní prohlídky každé dva (liché) roky – tzn. v 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17 a 19 letech (výstupní prohlídka).

 

Přineste s sebou: 

  • ranní moč ve vyvařené skleničce nebo zkumavce (lze koupit v lékárně)
  • zprávy z odborných ambulancí, kde je dítě sledováno
  • očkovací průkaz 

 

Na preventivní prohlídku se Vás budeme snažit kontaktovat telefonicky nebo poštou, případně přivítáme Vaši aktivní účast. Kdykoli se můžete objednat u sestry telefonicky nebo osobně při jakékoli návštěvě v ordinaci při akutní nemoci, očkování, apod…  

                                           děkujeme

V sekci praktické rady přidán článek o vhodných lécích při cestování s dětmi.

 

Pár tipů, které mohou pomoci při balení na dovolenou a v případě zdravotních potíží mimo domov usnadnit řešení problémů.

 

1. léky k léčbě příznaků rýmy

- kapky do nosu k uvolnění ucpaného nosu (Nasivin, Olynth, Sanorin), mořská voda (Sterimar, Quixx, Vincentka…)

- Sinupret (kapky či tablety) nebo Nasivin sinus (sirup od 3 let)

 

2. léky na kašel

- léky na tlumení  suchého kašle – Levopront kapky či sirup (od 2 let), pro mladší děti např. Ditustat kapky, Petit drill sirup.

- léky na odkašlání – Prospan sirup, Hedelix sirup, ev. mukolytika: ACC sirup/tablety, Mucosolvan sirup/tablety

 

3. léky na horečku a bolest

- léky obsahující paracetamol (Panadol nebo Paralen) - tablety, čípky či sirup (dle věku dítěte)

- léky obsahující ibuprofen (Nurofen, Brufen nebo Ibalgin) 

 

4. léky na bolest v krku

– cucavé pastilky (již od 3-4 let) nebo sprej (např. Isla, Orofar, Strepsils, Tantum verde, Vincentka, Junior Angin….)

 

5. léky na nevolnost v dopravních prostředcích

– Kinedryl tablety (od 2 let věku), Travel gum, Antimetil (zázvorové tabletky od 3 let věku)

 

6. léky při zvracení

– rehydratační roztoky (př. Kulíšek, Kulíšek forte, Enhydrol)

 

7. při průjmu

- kromě výše uvedeného rehydratačního roztoku - probiotika (Biopron forte, Enterol), Smecta nebo Tasectan, pro dospělé je volně prodejný Hidrasec tbl. (pro děti je Hidrasec v prášku dostupný pouze na recept, ačkoli je také plně hrazen rodiči).

 

8. při zácpě

- Easylax pro malé děti, glycerinové čípky pro větší děti, Fructolax sirup (od 3 let), Laktulóza nebo Duphalac sirup (od koj. věku)

 

9. dezinfekce, materiál k ošetření ran

 

- dezinfekční sprej (neštípavý Dettol sprej, nebo Betadine, Braunol), 3% peroxid vodíku na očištění silně znečištěných ran.

- k bezbolestnému ošetření odřenin, popálenin a řezných ran je výborný přípravek AlfaSilver ve spreji (nepálí, kryje ránu, obsahuje stříbro, které chrání před infekcí, urychluje hojení), k ošetření popálenin a opařenin pak Water Jel gel, k ošetření různých ran pak cenově přijatelný a účinný přípravek Hemagel.  

- materiál k ošetření úrazů – gázové čtverce, polštářková náplasti, obvaz ke krytí ran, nůžky

 

10. teploměr

- vhodný s flexibilním koncem (Thermoval Rapid flex, Cemio Rapid flex)

 

11. přípravky k ošetření popálené kůže

- Panthenol sprej, mléko, Calcium panthotenicum mast, Water Jel gel, AlfaSilver sprej, Hemagel

 

12. oční kapky dezinfekční

- např. Ophtalmo-septonex kapky, Omisan kapky, Ocu-flash kapky

 

13. krémy na podrážděnou kůži

- Sudocrem, Bepanten, Rybilka, Zitenax, na promaštění suché kůže – Linola, Excipial,…

- při výraznější plenkové dermatitidě Imazol krém pasta nebo Imazol Plus krém pasta

- na poštípání hmyzem: preventivně repelenty (Exopic Kids, Protector, Off sprej), na zklidnění poštípané kůže – Fenistil gel

 

14. Léky na tlumení alergických reakcí, svědění

- Fenistil kapky, Claritine sirup nebo tablety, lokálně na kůži Fenistil gel

 

15. zánět dásní, afty v dutině ústní

- Calgel, Aloclair (kojenci), Urgo afty sprej (od 3 let), Tantum verde pastilky (od 4 let) kloktadlo (od 6 let), Kamistad gel (od kojeneckého věku)

 

16. všechny léky, které dítě trvale užívá

 

17. přípravky na ochranu pokožky proti slunečnímu záření

- děti do 1 roku věku by vůbec neměly být vystavovány přímému slunci, i ve stínu by měly být namazány opalovacím krémem s vysokou ochranou (SPF 50) a chráněny lehkým oděvem. Opalovací krémy pro děti volit kvalitní,  s ochranným faktorem 30 – 50  SPF (př. Daylong Baby do 1 roku, Daylong Kids od 1 roku, od 3 let La Roche Posay, Bioderma, Eucerin … )

 

 

Několik doporučení na závěr:

1. Nepodcenit infekční choroby, zvážit možnost očkování – proti žloutence typu A, proti meningokokům A, B, C, Y, W 135, proti klíšťové encefalitidě. O možnostech nepovinného očkování se v případě zájmu informujte v naší ordinaci. 

2. Pro děti do 6 měsíců věku není doporučeno cestovat letadlem (zalidněné prostory, změny tlaku, střídání tepla a chladu – klimatizace, suchý vzduch)

3. Děti 6-12 měsíců – pokud letadlem, tak kratší charterové lety bez přestupů, necestovat do rozvojových zemí a exotických oblastí. Ohledně očkování by měly tyto děti mít minimálně 2 dávky hexavakcíny, k tomu ideálně nepovinné očkování proti pneumokokům, rotavirům a meningokokům.

4.  Možnosti prevence: v rozvojových zemích se vyhnout konzumaci syrové zeleniny, nakrájenému či sušenému ovoci, nedostatečně tepelně upravenému masu a plodům moře, nepasterizovaným mléčným výrobkům. Pozor na ovocné džusy ředěné kohoutkovou vodou, led do nápojů, vodu stékající po plechovce nebo láhvi, polykání vody při sprchování nebo čištění zubů.

 

Pravidlo: „Cook it, boil it, peel it or leave it“

Pravidlo 6 „O“: Obchod, Originál, Otevřít, Oloupat, Omýt, Ovařit.

 

 

Strana 1 z 2