MUDr. Petr Dědek, Ph.D.

MUDr. Petr Dědek, Ph.D.

 

Vážení rodiče,

Od 1. ledna 2025 dochází ke změně ve vystavování Ošetřování člena rodiny (dále jen OČR).

OČR se bude vystavovat i ukončovat pouze elektronicky a bude odesláno přímo na Českou správu sociálního zabezpečení. Žádný tiskopis již vystavován není a v ordinaci si již tedy nic nevyzvedáváte. Pokud nebude možné vystavit OČR elektronicky (v případě poruchy internetového připojení a hlavně u cizinců, u kterých často nelze propojit rodná čísla s registrem obyvatelstva), je nutné si pro formulář přijít osobně jako dříve.

Při zahájení i ukončení OČR bude rodiči zaslán na telefon a event. na e-mail kód (tzv. identifikátor), který je rodič povinen předat svému zaměstnavateli. Je bezpodmínečně nutné mít v našem systému uvedená správná čísla telefonů ! – stačí na jednoho z rodičů (předpokládáme, že si identifikátor v rodině předáte).

Zahájení OČR bude možné v den onemocnění dítěte a maximálně 3 dny zpětně. Ukončení OČR je možné v den požádání o ukončení a maximálně 3 dny dopředu. To je takové zdánlivě logické, ale těžko pochopitelné dogma, na kterém sociálka bazíruje a bohužel to přináší časté komplikace. Ukončení OČR již nebude možné provádět zpětně. Ale pokud nastoupíte do práce a OČR se ukončí až s odstupem více dní, zaměstnavatel vám bude počítat plnou mzdu již ode dne nástupu do práce.

.Vždy si prosím vždy velmi pečlivě rozmyslete, od kterého dne chcete OČR zahájit a kdy ukončit. Opravy datumů u již nahlášeného OČR provádět nebudeme, je to dosti komplikované. Pokud budete chtít ukončit OČR až za delší dobu (za 3 dny a více), k ukončení se opět vždy ozvěte přes Medevio

 

Ve vystavování a ukončování OČR využívejte prosím výhradně aplikaci MEDEVIO. Především si zkontrolujte telefonní číslo, na které má být indentifikátor zaslán nebo ho v žádosti na MEDEVIU raději uveďte včetně e-mailové adresy.  Pokud budete chtít ukončit OČR až s odstupem času (za 4 dny a více), prosíme vždy o opětovné zaslání požadavku na ukončení.

 

 


 

 

Vážení rodiče,

vzhledem k nárůstu počtu pacientů v ordinaci není již možné na preventivní prohlídky objednávat telefonicky. Se sestřičkou proto velmi prosíme o Vaši aktivní účast při objednávání se na prevence od 3 let věku dítěte. Prevence se konají vždy v lichých letech, tedy každé 2 roky počínaje třemi roky (3, 5, 7, 9,11 let,…atd., až do výstupní prevence v 19 letech). Kdykoli se můžete objednat u sestřičky osobně při jakékoli návštěvě v ordinaci při akutní nemoci,  očkování, vypsání posudku apod. Budeme nesmírně rádi, pokud využijete výhradně aplikaci MEDEVIO a zasílat nám upomínky blížící se prevence s 1(-2) měsíčním předstihem před lichými narozeninami. Můžete nám napsat i časové požadavky, jak by se Vám to hodilo. Sestřička Vám pak odešle zprávu s termínem prevence. Na prevenci si přineste s sebou ranní moč ve vyvařené skleničce nebo zkumavce (lze zakoupit v lékárně) a očkovací průkaz. Dále prosíme přinést zprávy z odborných ambulancí, které však můžete nosit nebo zasílat přes MEDEVIO průběžně. Pokud to bude možné, upřednostňujeme zasílání zpráv ve formátu PDF. 

                                                                                                                 Velmi děkujeme

 

 

 

 

čtvrtek, 27 duben 2023 04:17

Ordinační doba pro nemocné

 

Váženi rodiče, prosíme o dodržování ordinační doby pro nemocné, která je každý den od 7,30 do 10 hod, ve středu od 8 do 10 hod

Poslední pacient bude ošetřen v 9,45 hod, od 10 hod již máme objednané zdravé děti (prevence, očkování,..). 

 

Děkujeme za pochopení    

neděle, 03 duben 2022 20:31

PLANÉ NEŠTOVICE

Plané neštovice (varicella) patří k nejčastějším infekčním onemocněním na světě. Průběh nemoci je většinou nezávažný, někdy ale může dojít k těžkým komplikacím (postižení mozku, zánět plic, bakteriální kožní superinfekce rozškrábaných ložisek a následné hojení jizvami). Riziko infekce pro neimunního jedince (člověk, který onemocnění neprodělal nebo nebyl očkován) při styku s nemocným jedincem v domácnosti je 90 %. Například když se starší sourozenec nakazí ve školce a onemocní, riziko infekce pro mladšího sourozence je 90 %. K onemocnění dochází nejčastěji ve věku 5-10 let, 90 % dětí je infikováno do 10 let věku. Onemocnění se přenáší přímým kontaktem, kapénkami a vzduchem. Inkubační doba je v rozmezí 10-21 dní, nejčastěji 14-16 dní. Nemocné dítě je infekční již 2 dny před nástupem vyrážky, v době, kdy ještě nevíme, že bude nemocné a přetrvává ještě 7 dní po nástupu vyrážky, do doby, kdy jsou všechny puchýřky zhojeny stroupky. Je možné se nakazit i od člověka s pásovým oparem, který je způsobený stejným virem (varicella-zoster virus).

Nástup klasické vyrážky mohou o 1 den předcházet nespecifické příznaky, jako horečka, malátnost, nechutenství. Vyrážka začíná jako malé červené pupínky, které se rychle mění v puchýřky, jejich obsah se zakaluje, následuje vřídek, stroupek a zhojení. Nové výsevy se objevují 3-4 dny, většinou začínají na obličeji a trupu, pak se mohou šířit na končetiny. Těchto „pupínků“ bývá průměrně 300-500, v rozmezí od méně než 10 po více než 1500, současně v různém stadiu a většinou svědí. „Pupínky“ se mohou objevit i na sliznicích, například v dutině ústní. Horečka může dosahovat až 39st.C a může přetrvávat 3-4 dny.

Léčba pro děti s nekomplikovaným průběhem je podpůrná. Podávají se léky proti horečce a proti svědění (Fenistil kapky, volně prodejné). Mazání tekutým pudrem se nedoporučuje. Je možné potírat ložiska preparáty jako je Tanno-hermal lotio, ViraSoothe chladivý gel či Pruriced gel (Uriage). Dítě by mělo dodržovat normální hygienu, několik dnů spíše upřednostnit sprchování před koupelí. Omezení fyzických aktivit v průběhu planých neštovic je určeno stavem dítěte a při jeho dobrém stavu není nutné dítě nijak omezovat. Jakéhokoli člověka s planými neštovicemi je nutné do doby zhojení všech puchýřků stroupkem izolovat od dalších lidí, aby nedocházelo k přenosu viru na další osoby. Zhojení puchýřků stroupkem trvá většinou 1 týden od začátku nemoci. Po uplynutí 1-2 týdnů může dítě při běžném průběhu nastoupit zpět do předškolního nebo školního kolektivu.

Většina komplikovaných případů s nutností hospitalizace je nepředvídatelná, není vázána na žádné rizikové faktory a dochází k ní u zcela zdravých jedinců.  V dospělosti je průběh varicelly často těžší a komplikovaný, u těhotných žen, které neštovice neprodělaly, je vysoké riziko poškození plodu, průběh nemoci je nebezpečný i pro jedince s těžší poruchou imunity.  

Proti planým neštovicím je k dispozici očkování – viz sekce Prohlídky a očkování  - ODKAZ.

Od 1. ledna 2024 dochází ke změně očkování proti meningokokovým infekcím u adolscentů. Dosud bylo plně hrazeno očkování u dětí mezi 14. a 15. rokem, od ledna 2024 se rozšiřuje věkové rozmezí až do 16. let. Očkování je tedy plně hrazeno, pokud je podáno od dovršení 14. do dovršení 16. roku věku.

Proplácí se obě vakcíny:

  • vakcína proti meningokokovým infekcím skupiny B (Trumenba nebo Bexsero) - dávka se podává 2x v odstupu 1-6 měsíců

  • vakcína proti meningokokovým infekcím skupiny A, C, W, Y - tetravakcína (Nimenrix) - dávka se podává 1x


neděle, 08 duben 2018 08:56

Preventivní prohlídky

Od 3 let věku jsou preventivní prohlídky každé dva (liché) roky – tzn. v 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17 a 19 letech (výstupní prohlídka).

 

Přineste s sebou: 

  • ranní moč ve vyvařené skleničce nebo zkumavce (lze koupit v lékárně)
  • zprávy z odborných ambulancí, kde je dítě sledováno
  • očkovací průkaz 

 

Na preventivní prohlídku se Vás budeme snažit kontaktovat telefonicky nebo poštou, případně přivítáme Vaši aktivní účast. Kdykoli se můžete objednat u sestry telefonicky nebo osobně při jakékoli návštěvě v ordinaci při akutní nemoci, očkování, apod…  

                                           děkujeme

V sekci praktické rady přidán článek o vhodných lécích při cestování s dětmi.

 

Pár tipů, které mohou pomoci při balení na dovolenou a v případě zdravotních potíží mimo domov usnadnit řešení problémů.

 

1. léky k léčbě příznaků rýmy

- kapky do nosu k uvolnění ucpaného nosu (Nasivin, Olynth, Sanorin), mořská voda (Sterimar, Quixx, Vincentka…)

- Sinupret (kapky či tablety) nebo Nasivin sinus (sirup od 3 let)

 

2. léky na kašel

- léky na tlumení  suchého kašle – Levopront kapky či sirup (od 2 let), pro mladší děti např. Ditustat kapky, Petit drill sirup.

- léky na odkašlání – Prospan sirup, Hedelix sirup, ev. mukolytika: ACC sirup/tablety, Mucosolvan sirup/tablety

 

3. léky na horečku a bolest

- léky obsahující paracetamol (Panadol nebo Paralen) - tablety, čípky či sirup (dle věku dítěte)

- léky obsahující ibuprofen (Nurofen, Brufen nebo Ibalgin) 

 

4. léky na bolest v krku

– cucavé pastilky (již od 3-4 let) nebo sprej (např. Isla, Orofar, Strepsils, Tantum verde, Vincentka, Junior Angin….)

 

5. léky na nevolnost v dopravních prostředcích

– Kinedryl tablety (od 2 let věku), Travel gum, Antimetil (zázvorové tabletky od 3 let věku)

 

6. léky při zvracení

– rehydratační roztoky (př. Kulíšek, Kulíšek forte, Enhydrol)

 

7. při průjmu

- kromě výše uvedeného rehydratačního roztoku - probiotika (Biopron forte, Enterol), Smecta nebo Tasectan, pro dospělé je volně prodejný Hidrasec tbl. (pro děti je Hidrasec v prášku dostupný pouze na recept, ačkoli je také plně hrazen rodiči).

 

8. při zácpě

- Easylax pro malé děti, glycerinové čípky pro větší děti, Fructolax sirup (od 3 let), Laktulóza nebo Duphalac sirup (od koj. věku)

 

9. dezinfekce, materiál k ošetření ran

 

- dezinfekční sprej (neštípavý Dettol sprej, nebo Betadine, Braunol), 3% peroxid vodíku na očištění silně znečištěných ran.

- k bezbolestnému ošetření odřenin, popálenin a řezných ran je výborný přípravek AlfaSilver ve spreji (nepálí, kryje ránu, obsahuje stříbro, které chrání před infekcí, urychluje hojení), k ošetření popálenin a opařenin pak Water Jel gel, k ošetření různých ran pak cenově přijatelný a účinný přípravek Hemagel.  

- materiál k ošetření úrazů – gázové čtverce, polštářková náplasti, obvaz ke krytí ran, nůžky

 

10. teploměr

- vhodný s flexibilním koncem (Thermoval Rapid flex, Cemio Rapid flex)

 

11. přípravky k ošetření popálené kůže

- Panthenol sprej, mléko, Calcium panthotenicum mast, Water Jel gel, AlfaSilver sprej, Hemagel

 

12. oční kapky dezinfekční

- např. Ophtalmo-septonex kapky, Omisan kapky, Ocu-flash kapky

 

13. krémy na podrážděnou kůži

- Sudocrem, Bepanten, Rybilka, Zitenax, na promaštění suché kůže – Linola, Excipial,…

- při výraznější plenkové dermatitidě Imazol krém pasta nebo Imazol Plus krém pasta

- na poštípání hmyzem: preventivně repelenty (Exopic Kids, Protector, Off sprej), na zklidnění poštípané kůže – Fenistil gel

 

14. Léky na tlumení alergických reakcí, svědění

- Fenistil kapky, Claritine sirup nebo tablety, lokálně na kůži Fenistil gel

 

15. zánět dásní, afty v dutině ústní

- Calgel, Aloclair (kojenci), Urgo afty sprej (od 3 let), Tantum verde pastilky (od 4 let) kloktadlo (od 6 let), Kamistad gel (od kojeneckého věku)

 

16. všechny léky, které dítě trvale užívá

 

17. přípravky na ochranu pokožky proti slunečnímu záření

- děti do 1 roku věku by vůbec neměly být vystavovány přímému slunci, i ve stínu by měly být namazány opalovacím krémem s vysokou ochranou (SPF 50) a chráněny lehkým oděvem. Opalovací krémy pro děti volit kvalitní,  s ochranným faktorem 30 – 50  SPF (př. Daylong Baby do 1 roku, Daylong Kids od 1 roku, od 3 let La Roche Posay, Bioderma, Eucerin … )

 

 

Několik doporučení na závěr:

1. Nepodcenit infekční choroby, zvážit možnost očkování – proti žloutence typu A, proti meningokokům A, B, C, Y, W 135, proti klíšťové encefalitidě. O možnostech nepovinného očkování se v případě zájmu informujte v naší ordinaci. 

2. Pro děti do 6 měsíců věku není doporučeno cestovat letadlem (zalidněné prostory, změny tlaku, střídání tepla a chladu – klimatizace, suchý vzduch)

3. Děti 6-12 měsíců – pokud letadlem, tak kratší charterové lety bez přestupů, necestovat do rozvojových zemí a exotických oblastí. Ohledně očkování by měly tyto děti mít minimálně 2 dávky hexavakcíny, k tomu ideálně nepovinné očkování proti pneumokokům, rotavirům a meningokokům.

4.  Možnosti prevence: v rozvojových zemích se vyhnout konzumaci syrové zeleniny, nakrájenému či sušenému ovoci, nedostatečně tepelně upravenému masu a plodům moře, nepasterizovaným mléčným výrobkům. Pozor na ovocné džusy ředěné kohoutkovou vodou, led do nápojů, vodu stékající po plechovce nebo láhvi, polykání vody při sprchování nebo čištění zubů.

 

Pravidlo: „Cook it, boil it, peel it or leave it“

Pravidlo 6 „O“: Obchod, Originál, Otevřít, Oloupat, Omýt, Ovařit.

 

 

Cvičení při vadném držení těla - odkaz ZDE

neděle, 01 listopad 2015 00:00

Možnost zapůjčení kojeneckých vah

Od listopadu 2015 nabízí naše ordinace možnost zapůjčení kojeneckých vah (cena 100 Kč/ týden). 

Strana 1 z 2